GlobalWorks är ett start-up företag som arbetar med så kallad ”data-mining” vilket går ut på att de screenar vad arbetare skriver på sociala medier i olika länder, analyserar och gör en social riskanalys med hjälp av lokala experter. De har genomfört en EU-finansierad pilotstudie om sociala risker i kycklingindustrin i Thailand som presenterades för personer i expertgruppen, SKL Kommentus samt Upphandlingsmyndigheten.
GlobalWorks explorativa studie i Thailand pekar på mycket höga risker för att migrantarbetare blir utsatta för ett systematiskt skuldslaveri och farlig arbetsmiljö. Work-shopen avslutades med diskussioner om hur offentliga myndigheter kan arbeta med att identifiera och minimera risker i globala leveranskedjor och i totalitära stater. För att kunna adressera risker vid tillverkningen av produkter som används av offentlig sektor i Sverige behöver kunskaperna öka. Vi tackar GlobalWorks för möjligheten att få djupare insyn i arbetares utsatthet och att ni visar att det finns metoder för att öka vår kunskap.
Bild: Ellionor Triay Strömvall Upphandlingsmyndigheten, Peter Norhstedt SKL Kommentus, MariAndersson Borgenport SKL Kommentus, Katharina Högdin Nationella Kansliet, Karin Lonaeus Nationella Kansliet, Helena Magnusson Global Works, Lisa Sennström Upphandlingsmyndigheten ,Monia Sihlén Upphandlingsmyndigheten.